Feb 23, 2014

MU SÕBRA JAOKS ON VALLA MU UKSED JA MU HING, MU SILMAD.........

........ olgu selleks siis sõber rühmas,  linnuke oksal, mänguasi või Eestimaa.
Sõbrakuu oli meil tegus nagu alati, kuid ehk veidi pidulikum ja mõtestatum.
Päästeamet kutsus  osaleme teavituskampaanias "112 lumele", millest lastega juba teist aastat osa võtsime. Suure sulaga õnnestus meil siiski nii palju lund saada, et saime suured ja uhked numbrid puudele patsutatud. Sidusime teema matemaatika ja õuesõppega, harjutasime meeskonnatööd. Kui lapsed meeskondadeks jagatud, pidid nad igaüks tegema 10 lumepalli ning nendest omakorda patsutama ettenähtud puule kas 1 või 2. Meeskonnatöö toimis suurepäraselt ja matemaatikaga on ka kõik korras. "Kui mul on kümme lumepalli ja ma patsutan 10 lumepalli puule, siis mitu alles jääb", kelle jäi alles 0 palli, oli ülesandega hakkama saanud!


 Lisaks lumeskulptuuridele toetasime kampaaniaga keskonnasäästliku eluviisi ja  propageerisime jääkmaterjalide taaskasutust, voltides ja nõeludes ajalehtedest 112.


Sõbranädala alguses avasime rühmas SÕBRA POSTKASTI, kuhu kõigil lastel oli võimalus nädala jooksul oma sõbrale kaarte joonistada.

 Kuigi tuletasin poistele mitmel korral meelde, et ka neil on olemas sõbrad, keda nad võiksid rõõmustada sõbrapäeval, jäi nende osavõtt olematuks. Nii juhtuski, et SÕBRAPÄEVA hommikul oli postkast pungil täis, kuid vaid tüdrukute süled täitusid kaartidega. Igal poisil oli vaid 1-2  kaarti tundmatult sõbralt. Vanasõna"TEE TEISELE SEDA, MIDA SA TAHAD ET SINULE TEHAKSE" pidas paika. Kuid ka ilma kaartideta oli meie Sõbrapäev meeleolukas ja magus, kuna Siim tõi muffineid ja aroonia mahla, Joanna küpsiseid ja kommi, Marleen kommi. Aitäh peredele! Kuna olime alles mõne päeva eest lugenud "Sööbik ja Pisik", siis küsisin lastelt, kas nad ei arva, et neil väikestel tegelastel on nüüd kuhjaga tööd nende suus, kui kõik selle magusa ära sööme. Lapsed arvasid, et küll nad lõpuks ära väsivad!!! Lisaks magusale üllatusele  rõõmustas Mia oma sõpru kodus valmistatud kaartidega. Sõbrapäeva lõpetas üllatus Kaialt ja Kajalt- väike Karutüdruk, kellele lapsed ise näo ja nime pidid andma. Karude koosolekul arutasime  milline sõber keegi on ja kuidas saaksid sina sõbrana rõõmustada kaaslast. Sõbranädalal mõtlesime oma väikestele sõpradele õues ja valmistasime neile rasvast ja seemnetest toidukäbi. Riputasime käbid akna taha põõsa külge, kus on tore jälgida tiivulisi sõbrakesi.  Kunstitunnis valmistasime okstest  südame, mida saab lillepotti või uksele panna.

Lasteaias sünnipäevanädal oli pidulikum kui teised. Nädal algas traditsioonile TORDIPÄEVAGA , kus lapsed said ise tordi valmistada. Suured tänud vanematele (eriline kiitus Oskari emale, kes valmistas suure karbi martsipanlilli), kes tordikaunistusi tõid. Tort sai vägev ja nagu laste pealt hiljem näha oli, ka maitsev!

 Kuid ega TORDIPÄEV vaid tordi tegemisega piirdunud. Kõikide rühmade tordid pandi saali lauale, kus iga rühm rääkis, millest nende tort tehtud ja mida see sümboliseerib.

 Nagu sünnipäevale kohane laulsid lapsed ja hiljem õpetajad Lepatriinule (maskott oli saalis) sünnipäevalaulu, tantsisid sünnipäevatantsu ja said direktor Tiiult kingitusi (suur Lego komplekt alusega ja õhupallid).



20. veebruaril käisime Lastemuuseumis muuseumitunnis "Rahvuslikud nukud".

 Saime ülevaate erinevate ajastute mänguasjadest (meiegi Kajaga näitasime, milliste asjadega meie mängisime). Tänapäeval tundub võimatu panna mingi valik muuseumisse, kuna mänguasju on nii palju.


 Muuseumiõpetaja näitas ühte eelmise sajandi alguses olevat fotot, kus tüdruk poseeris kõigi oma mänguasjadega, kokku lugedes saime neid üheksa. Küsimusele palju mänguasju lastel kodus on, ei osanud keegi vastata, kuna kõik teadsid et neid on ikka väga palju ja kokku küll lugeda ei jõua.
Tutvusime mänguasjade ajalooga ja saime teada millest vanasti nukke tehti.

 Saime teada, et muuseumil on väga palju asju, mida hoitakse nummerdatult karbi sees, mida võib avada ja katsuda vaid valgete kinnastega. Põnevad ja fantaasiarohked mänguasjad olid karjapoistel, kes puutükkidest terve karja valmis tegid. Avatud automudelite näitus pakkus põnevust poistele, küll oleks tahtnud näppe sinna vitriinide taha panna.

Ülemisel korrusel ootas meid meisterdamislaud, kus õpetaja juhendamisel valmisid laste käe all pabernukud igati rahvusliku ja piduliku garderoobiga.



 Muuseumiõpetajal oli rinnas kaunis ehe, õppisime lastega uue sõna PREES, mis on nagu sõlg aga rohkem kaunistatud. Peale meisterdamast said lapsed veidi mängida ja veel muuseumiga tutvuda. Kuid mänguaega nagu ikka jäi väheks, seega soovitame kõigil vanematel seda imearmast väikest muuseumi perega külastada, kasvõi selleks et ise tagasi lapsepõlve naasta.




Väike puhkus
 

Lastemuuseum on üks odavamaid muuseume Tallinna linnas, samas väga armas, väike ja hubane.


21. veebruaril toimus lasteaias traditsioonile Laululindude kontsert, kus iga rühma esindas väike ansambel. Teised lapsed nautisid kontserdi ja laulsid kaasa kui oskasid. Kontsert algas Eesti hümniga, mida meie lapsed kõva häälega kaasa laulsid, olime seda terve nädala rühmas harjutanud ja rääkinud kuidas käituda sellise tähtsa laulu puhul.

 






Eesti Vabariigi sünnipäevaks valmistasime uhked SÕLED (pabertaldrik, nööbid ja hõbedasprei) ja  õppisime selgeks hümni.
Jaanuaris võtsime   lastega osa Presidendi joonistusvõistlusest "Meie head Eesti asjad".  Nii nagu Vabariigi sünnipäeval jagatakse teenetemärke,  jagas direktor Tiiu kontserdil lastele presidendi tänukirjad joonistusete eest ja lasteaia tänukirjad luulevõistlusel osalejatele. Kahjuks meie üheksast julgest lapsest keegi edasi ei pääsenud (oleks pidanud ilmekamalt žestikuleerima), sest väikesed 3-4 aastased lõid oma "titasarmi", julge ning vahva etlemisega kõigile silmad ette ning lähevad nüüd edasi lasteaeda esindama. Tublid on Pilvetriinud, kes õppisid ja julgesid esitada oma kaks luuletust žürii ees! Pealehakkamine on pool võitu! Tähtis on osavõtt, mitte võit! jne

Eelmise lennu tüdrukud käivad meil aegajalt külas ja teevad  teatrit, mida meie koolieelikud rõõmuga ootavad.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Feb 6, 2014

TERE SININE HOBUNE!

Uus aasta tuli oma igapäevaste toimetustega ja märkamatult on aasta esimene kuu möödunud. On aeg kirja panna mõned kirkamad hetked.
Esimesena meenub vahva karnevali pidu  HOBUSE aasta alguse puhul. Juba hommikust alates oli tuba täis sulelisi ja karvaseid. Lapsed nautisid südamest enda ja teiste kostüüme. Hommikuringis sai igaüks end tutvustada ja rääkida kes ta on ja mis elustiili ta harrastab.
Saalis oli pidu igati karnevali vääriline, oli tantsu ja mänge ning rohket peomelu. Sai sõbra ratsuks ette saduldada ja paarisrakendil sõpru vedada, tantsida, laulda ja kõige lõpuks komme käpuli püüda.



Tänu Annabeli perele, kes meile selle mõtte juba eelmine aasta välja pakkus, sai teoks Teatri-ja Muusikamuuseumi külastus 23.jaanuaril. Käredat pakast trotsides asusime teele ja et asja põnevamaks teha läksime üle Toompea. Veendusime, et Eesti lipp ikka  lehvib Pika Hermani tornis ja Toompea loss seisab vapralt püsti. Tee viis meid mööda  Kiek in die Kök śt. Lapsed said teada, kuidas torn eesti keeles kõlab (vaata kööki). Muuseumis võttis meid lahkelt vastu Annabeli vanaema, kes meid muuseumis juhendas. Kolmandal korrusel ootas meid saal, mis oli täis vanu ja veel vanemaid muusikariistu. Tutvusime erinevate klaverite ja klavessiinidega. Nägime, kuidas töötab orel (mis on pillide kuningas) ja proovisime, kuidas vanasti oreliposid pidid õhku sõtkuma. Lapsed said teada, et polegi nii kerge orelit mängima saada, palju kergem oli õhku orelitorudes puhuda (väikesed näidistorud). Igal pillil oli oma ajalugu, mis küll vaevalt lastele meelde jäi aga mingi teadmisepisik kindlasti külge jäi. Annabeli vanaema pillimängu saatel laulsime kõlavalt "Põdra maja" (üks laul, mis kõigil kindlalt peas on).  Edasi liikudes jõudsime rahvapillide tuppa, kus ka lapsed said suupilli, kannelt ja muid vahvaid pille proovida. Lausa orkestri saime kokku ja kordamööda siis dirigendid juhatasid seda pillikoori.
Aga kui muuseum juba vanas keskaegses majas on, siis ei saa tornidest üle ega ümber. Mõnel poisil oli raske pillidesse süveneda kui kuulis, et on plaan  ka torni minna. Torn polnud just kõrge aga astmed olid hiilgama kõrged. Torni  aknast avanes vaade Pika Hermani tornile. Üles minna oli raske aga allatulek oli lausa  seikluspargi mõõtu ettevõtmine.
Tornist alla jõudes ootas meid ees põnev muusikatund. Spetsiaalne muusikamasinate giid demonstreeris meile vanaaegseid muusikamasinaid, mis olid tänapäevaste CD eelkäijad. Lapsed nägid, mis süsteem masinate sees on ja mis neid mängima paneb. Saime ka ise proovida ühe leierkasti vänta keerutada. Muidu aga oli range keeld mitte ühtegi pilli puutuda, kuna isegi väike puudutus oleks nõudnud mitme tunni pikkust timmimist, et pill uuesti tööle saada. Muuseumikülastus jättis meile kõigile väga sooja tunde ja soovitame kõigil Teil seda külastada.
Üldse on meil Tallinnas palju toredaid muuseume. Hiljuti käisin oma tibuga Nukuteatri muuseumis, mis oli väga vahva! Soovitan kõigile, eriti meie 6-7 aastastele lastele, võtke aega ja minge perega muuseumisse!
Täna 06.veebruaril toimus lõpurühmade traditsiooniline   Kristiine Linnaosa lasteaedade TALVETRALL Audenteses. Meid võttis vastu  Kriss-Sass-Saa, kes alustuseks tantsis ja laulis  lastega  ja siis läks tõsiseks spordiks. Kahe tunni jooksul läbisime 8 punkti: hoovõtuhüpe, hüppetrallila, sabajooks, lumepallivõistlus, kaugushüpe, bowling, odavisa, kõrgushüpe. Lastest pilte tehes tuli silme ette, kuidas ma alles (4 aastat tagasi) tegin neid samu pilte sama vanadest lastest, samadest võistlusaladest ja märkamatult on mul jälle lõpurühm.  Igatahes oli väga vägev SPORDIPÄEV, kena algus homseks olümpia avamiseks. Ürituse lõpetas ühine laul ja kõrrejook, mis kulus kõigil marjaks ära, lisaks veel kuldmedalid ja kringel.
Ees on ootamas palju toredaid üritusi aga neist juba järgmine kord!
Päikest kõigile!



"Põdral maja metsa sees..."

Orelivilesid puhumas


Põnev rahvapill, viiuli sugulane

pill on mitme mehe mõõtu
meie orkester Rometi dirigeerimisel
Leierkasti väntamas
Kõige suurem muusikamasin



kommid Annabeli vanaemalt
 
 

AUDENTESE SPORDIPÄEV "TALVETRALL"


Kriss-Sass-Saa juhendamisel tantsisime end soojaks
Hoovõtu punkt
mis Talvetrall see ilma lumesõjata on
Sabajooks
Keegel
Odavise
Hüppetrallila
Kaugushüpe
Kõrgushüpe
autasustamine kuldse medaliga toimus lasteaias

 
Rivistumine enne võistlusi. Joondu, valvel ja auringile jooks läks!